BZX584C10-V-G-08 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
BZX584C10-V-G-08
Description:
Zener Diodes
Lifecycle:
New from this manufacturer.
Delivery
DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
Payment
T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Purchase
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
RoHS: Y
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Configuration: Single
Package / Case: SOD-523-2
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Voltage Temperature Coefficient: 800 uV/C
Zz - Zener Impedance: 8 Ohms
Voltage Tolerance: 5 %
Factory Pack Quantity: 3000
Zener Current: 200 nA
Ir - Reverse Current: 200 nA
Pd - Power Dissipation: 200 mW
Vz - Zener Voltage: 10 V
Length: 1.7 mm
Width: 0.9 mm
Height: 0.7 mm