EFM32G232F128-QFP64T - Silicon Labs
Mfr. #:
EFM32G232F128-QFP64T
Description:
ARM Microcontrollers - MCU 128k Flash, 16k RAM, AES
Lifecycle:
New from this manufacturer.
Delivery
DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
Payment
T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Purchase
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Packaging: Tray
Package / Case: TQFP-64
Brand: Silicon Labs
Manufacturer: Silicon Laboratories
Mounting Style: SMD/SMT
Data RAM Type: RAM
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Interface Type: I2C, SPI, USART
Processor Series: Gecko
Program Memory Type: Flash
Series: EFM32G
Tradename: EFM32
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
Product Type: ARM Microcontrollers - MCU
Core: ARM Cortex M3
Number of ADC Channels: 8
Number of I/Os: 53 I/O
Data Bus Width: 32 bit
Maximum Clock Frequency: 32 MHz
Supply Voltage - Max: 3.8 V
Operating Supply Voltage: 3 V
I/O Voltage: 3 V
Number of Timers/Counters: 3 Timer
Factory Pack Quantity: 160
Data RAM Size: 16 kB
Program Memory Size: 128 kB
ADC Resolution: 12 bit
Supply Voltage - Min: 1.98 V