STPS30SM100SFP - STMicroelectronics
Mfr. #:
STPS30SM100SFP
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 100V 30A
Lifecycle:
New from this manufacturer.
Delivery
DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
Payment
T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Purchase
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 FP
Configuration: Single Dual Anode
Technology: Si
Product: Schottky Rectifiers
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
Type: Schottky Diode
Series: STPS30SM100S
Manufacturer: STMicroelectronics
Brand: STMicroelectronics
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Height: 9.3 mm (Max)
Ifsm - Forward Surge Current: 530 A
Ir - Reverse Current: 45 uA
Width: 4.6 mm (Max)
If - Forward Current: 30 A
Factory Pack Quantity: 1000
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage: 100 V
Length: 10.4 mm (Max)
Vf - Forward Voltage: 0.87 V
Unit Weight: 0.081130 oz
Minimum Operating Temperature: - 65 C
Operating Temperature Range: + 150 C
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: STPS30SM100SFP is in stock.
See Product Specifications for more details.
STPS30SM100SFP Price & Stock
STMicroelectronics STPS30SM100SFP pricing and available inventory.
SellerSKUStock 1 10 100 1000 10000 Updated
Mouser511-STPS30SM100SFP73616.1613.7211.018.017.452020-01-01T18:19:57Z
Farnell2325927--13.5910.128.668.482020-01-03T02:51:25Z
LTL Group451372615-----2020-01-02T00:37:02Z
Sierra ICSTPS30SM100SFPContact-----2019-12-16T00:48:56Z
TransparentCSTPS30SM100SFPContact-----2016-01-28T17:08:50Z
North Star MicroSTPS30SM100SFPContact-----2015-05-20T05:52:12Z
Alternate Names
  • ST MICRO
  • STM
  • SGS
  • SGS THOMSON
  • INMOS
  • SGS THOMPSON
  • STMICROE
  • STMICR
  • SESCOSEM
  • ST8
  • ST MIC
  • WAFERSCALE
  • SGS-ATES
  • STMICROELECTRON
  • ST MICROELECTRONICS SEMI
  • ST/SGS
  • SGST
  • THOMS
  • STMICROELECT
  • WAFERSCALE INTEGRATION INC
  • STMICROEL
  • SGS-Thomson Microelectronics
  • ST MICROELECTRO
  • SGS THOMP
  • SGS/ST
  • ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
STPS30SM100SFP STMicroelectronics - Mouser Electronics
STPS30SM100SFP - Discrete Semiconductor Products - Digikey
STPS30SM100SFP STMicroelectronics - Rectifier Diodes ... - Octopart
STPS30SM100S - 100 V, 30 A power Schottky rectifier